Doğuştan Kalça Çıkığı (GKD)

 0 532 423 41 52

0 232 386 55 05

  Online Randevu

Doğuştan Kalça Çıkığı (GKD)

\"kalca-abduksiyon-ortezi.pngBebeklerin bir kısmının kalça ekleminde çıkığa yol açan sorunlar olabilir. Diğer bir deyişle uyluk kemiğinin üst ucu kalça ekleminin kapsülünden dışarı çıkabilir. Bebeğinizde böyle bir sorun olması durumunda bunun erken tespiti ve tedavisi son derece önemlidir.

Doğumsal kalça çıkığı 800 yeni doğan bebekten birinde görülür. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte genetik, hormonal, mekanik ve çevresel faktörlerin rol oynadığı düşünülmektedir. Bu bebeklerin yüzde 40′ında çift taraflı çıkık mevcuttur.

Kızlarda erkeklere oranla altı kat daha sık görülür.

Kundaklama, bebeği ayaklarından tutarak baş aşağı sallama gibi uygulamalar eğilimi olan bebeklerde kalça çıkığına yol açabilir. Bu nedenle böyle geleneksel uygulamalardan kesinlikle kaçınmak gereklidir.

Doğumsal Kalça Çıkığı Açısından Riskli Bebekler Kimlerdir?

 *Ailede veya yakın akrabalarında kalça çıkığı mevcut olanlar. Bu durum mutlaka doktora bildirilmelidir.

 *Makat gelişi ile doğan bebekler veya anne karnında gebeliğin sonuna kadar başı yukarıda olacak şekilde kalan bebekler.

 *Boynunda bir yana doğru doğumsal eğrilik, ”Tortikollis” olanlar.

 *Ayaklarında doğumsal ortopedik şekil bozuklukları olanlar.

 *Başka doğumsal anomalisi olan bebekler.

 

Doğumsal Kalça Çıkığı Nasıl Tespit Edilir?

Kalçada mevcut olan bir sorunu bakar bakmaz görmek her zaman mümkün olmayabilir. Bu nedenle doktorunuz kontrol muayeneleri sırasında her defasında bebeğinizin kalçalarını da muayene edecektir.

Doktorunuz bebeğinizin kalçalarını muayene ederken uyluk kemiklerini nazikçe çekerek ve iterek kalça ekleminde gevşeklik olup olmadığını tespit eder. Daha büyük bebeklerde bebeğin bacaklarının kolayca açılıp açılmadığını kontrol eder.

Eğer bebeğiniz yeni doğan ise ve sorun çok ciddi değil ise iki hafta sonra tekrar kontrol muayenesi yapılacaktır. Ancak sorun daha ciddi ise veya kontrol muayenesinde de bir sorun tespit edilirse doktorunuz sizi ortopediste yönlendirecektir.

Bebeğinizin kalçası ultrasonografi ile görüntülenebilir. Dört aylıktan daha büyük bebekler için ise kalça ekleminin görüntülenmesi için röntgen filmi çekilebilir.

Doğumsal Kalça Çıkığı Nasıl Tedavi Edilir?

Kalçasında sorun olan bebeklerin tedavisinde genellikle bacakları açık tutup uyluk kemiğini kalçadaki yuvaya yönlendirerek geliştirmeyi amaçlayan cihaz ve bandajlar kullanılır. Ortalama yirmi bebekten birinde bu tarz tedaviler yeterli olmaz. Bu taktirde alçı tedavileri, hatta cerrahi girişimler gerekebilir.

Ne Zaman Doktora Başvurmalısınız?

Her bebek doğduktan sonra hekim tarafından muayene edilmelidir.

Nasıl ki aşılama rutin olarak yapılıyorsa Yeni Doğanda Kalça Ultrasonografisi mutlaka yapılmalıdır.

Bebeğinizin bacaklarındaki pililerde asimetrik görünüm varsa.

Bebeğiniz kalça çıkığı açısından riskli grupta ise ve ultrasonografi kontrolü yapılmadıysa.

Bebeğinizin bacaklarının boyu birbirine eşit değilse.

Yürümeye başlayan bebeğinizde topallama fark ediyorsanız doktorunuza başvurmalısınız.